چه چیزی باعث جذابیت برند می شود؟ چگونه می توان برند خود را جذاب کرد؟

چگونه می توان برند خود را جذاب کرد؟

۱۳۹۷/۱۱/۱۵

اگر بیشتر مشتریان برندی را جذاب و خوشایند ندانند، با وجودی که از آن برند آگاهی دارند، اما از نظرشان جذابیتی نخواهد داشت. منشأ این مشکل می تواند از محصولی که آن برند ارائه می کند و یا حتی خود برند باشد. زمانی که پیشنهادهای ارزش محصول واقعی جذاب نباشد، ممکن است حتی یک کمپین برند هوشمندانه و صرف بودجه زیاد نیز نتواند کمک کننده باشد. اجرای ارتباطات ضعیف برند نیز می تواند باعث جذابیت اندک شود، حتی اگر پیشنهادهای ارزش واقعی، فوق العاده باشند.

عوامل موثر بر جذابیت برند

انسان محور بودن برند

در عصر دیجیتال که در آن مشتریان با تعاملات مبتنی بر تکنولوژی احاطه شده اند، برندهایی که ماهیت انسانی دارند، جذاب تر می شوند. مشتریان بیشتر در جستجوی برندهای انسان محور هستند که شخصیت آن ها ویژگی های انسانی را شبیه سازی می کند و قادر به تعامل با مشتریان به عنوان دوستان مناسب هستند.

حمایت برند از ارزش های اجتماعی و محیطی

برخی از مشتریان جذب برندهایی می شوند که از ارزش های اجتماعی و محیطی قوی حمایت می کنند. این برندها بازاریابی عصر سوم را به کار می گیرند و عوامل خوب و احساسی را برای مشتریان فراهم می آورند. برندی مانند بادی شاپ تحولات اجتماعی فرهنگی را تجربه کرده است. این برند به روش های مختلف از قبیل توانمند سازی زنان، تجارت عادلانه و تنوع کارمندان عدالت اجتماعی را ترویج می کند. البته این برند از زمان مرگ موسس خود، آنیتا رادیک تا حدی جذابیت «پویایی» خود را از دست داده است. او برای بازگشت مجدد جذابیت برند، در چهلمین سالروز تولد خود، کمپین «توسعه و تقویت، نه بهره برداری» را راه اندازی نمود. هدف این کمپین جذب مشتریان مصمم و متعهدی بود که به شکلی فعال از مأموریت برند حمایت می کردند و همچنین مشتریانی که از خرید چنین برندی که مسئولیت اجتماعی دارد، احساس خوبی داشتند.

نمونه دیگر، بانک بی آرآی است که به شکلی فعال، به کارآفرینان بسیاری که از نظر اقتصادی ضعیف هستند، خدمات مختلف می دهد تا بتواند فقر را در میان آن ها کاهش دهد. این بانک به عنوان بزرگ ترین مؤسسه کوچک وام دهنده و سودآورترین بانک اندونزی، این روند را به شکلی جدی دنبال می کند. این بانک، به تازگی ماهواره خود را راه اندازی نمود (نخستین بانک در جهان که این کار را انجام داد) و همین امر باعث شد بتواند بهتر به مشتریان خود در سرتاسر کشور، به ویژه کارآفرینان فقیر در نواحی دوردست خدمت رسانی کند. تیمبرلند، یک شرکت پوشاک آمریکایی، نمونه ی مهم دیگری است. این برند که در حوزه ی سبک زندگی محیطی فعالیت می کند، به تازگی متعهد شده 10 میلیون درخت (جمعا از سال 2001) بکارد و به منظور تأمین نیمی از نیازمندی های تسهیلات خود که به انرژی مرتبط است، از منابع تجدید پذیر استفاده می کند.

متناسب بودن برند با سبک زندگی

مشتریان معمولا به برندهایی جذب می شوند که تجربی هستند و جنبه های خاصی از سبک زندگی را نشان می دهند. این برندها روش های غیر متعارفی را برای انجام دادن کسب و کار دارند، بنابراین جذاب تلقی می شوند. آن ها مشتریان را با بیان داستان هایی درباره ی وظایف بزرگ تر در زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهند. کاسپر، یک برند تشک است که نحوه ی خرید تشک توسط افراد را باز تعریف کرده و به اشخاص کمک می کند که بهتر بخوابند. این برند دارای تکنیک های تجاری است که در صنعت خود معمول نیستند. کاسپر تنها یک نوع تشک «کامل» می فروشد که برای خواب بهتر طراحی شده، در حالی که رقبای کاسپر گزینه های بسیاری را ارائه می دهند. این برند به صورت آنلاین محصول خود را به فروش می رساند و تشک سایز بسیار بزرگ را در جعبه های بسیار جالب با اندازه ی 21 * 21 * 42 جهت حمل و نقل عرضه می کند. علاوه بر این، امکان استفاده ی آزمایشی آن برای 100 شب، ارسال رایگان و برگشت آن در صورت عدم رضایت مشتری وجود دارد. این تشک ها بسیار راحت هستند و برای مشتریانی که زمان کافی برای انتخاب مدل و حمل تشک ندارند، مطلوب اند. به هر حال، توانایی کاسپر برای جذاب ماندن در طولانی مدت باید بررسی شود.

تسلا، نمونه ی دیگری از برند متناسب با سبک زندگی است که جذابیت بالایی دارد. مشتریان سال های زیادی منتظر می مانند تا تسلای خود را دریافت کنند. برند الون ماسک با شخصیت هایی همانند استیو جابز، داستان های جذابی درباره ی آینده ی اتومبیل ها و جنبش انرژی پایدار بیان می کند. برندی مانند تسلا، بستری را برای مشتریان فراهم می کند تا با آن بتوانند خودشان را بیان کنند. برای مشتریان، داشتن محصولات دارای برند تسلا به معنای داشتن تجربه ی رانندگی خوب و بیان روشن و مشخص از خودشان است.

سفارشی سازی محصولات و خدمات توسط برند

ممکن است بسیاری از مشتریان به سمت برندهایی جذب شوند که قادرند محصولات و خدمات خود را سفارشی سازی کنند تا بتوانند نیازهای مشخص مشتریان را تأمین نمایند. ما در جهانی زندگی می کنیم که در آن تقاضا بخش بندی شده و بازار ناهمگن است. برگر کینگ روند سفارشی سازی را با راه اندازی کمپین «آن را بر اساس راه و روش خودت داشته باش» در اواسط دهه ی 1970 آغاز نمود.

برند نایکی این امکان را برای مشتریان فراهم می سازد که کفش و لباس ورزشی خودشان را طراحی کنند و به همین خاطر یکی از موفق ترین برندها در زمینه سفارشی سازی انبوه محسوب می شود.

داشتن تمایز معتبر که جذابیت زیادی به همراه دارد، برای برند حائز اهمیت است. هرچه تمایز برجسته تر، شجاعانه تر و نامتعارف تر باشد، جذابیت برند نیز بیشتر می شود.

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.