رابطه بین آمیخته بازاریابی 4P و 4C رابطه بین آمیخته بازاریابی 4P و 4C

رابطه بین آمیخته بازاریابی 4P و 4C

۱۳۹۷/۱۱/۱۳

آمیخته ی بازاریابی یک ابزار کلاسیک است برای کمک به برنامه ریزی درباره ی آنچه باید ارائه شود و همچنین چگونگی ارائه به مشتریان.

آمیخته بازاریابی 4P

ضرورتا چهار P وجود دارد: محصول (Product)، قیمت (Price)، مکان (Place)، ترفیع (Promotion).

Product (محصول)

محصول معمولا بر اساس نیازها و خواسته های مشتریان که از طریق تحلیل بازار مشخص شده اند، طراحی می شود. شرکت ها اکثریت تصمیمات پیرامون محصول را از جمله مفهوم اولیه تا تولید نهایی کنترل می کنند.

Price (قیمت)

برای مشخص کردن قیمت فروش یک محصول، شرکتها از ترکیبی از روش های قیمت گذاری هزینه محور، رقابت محور و ارزش محور برای مشتری استفاده می کنند. تمایل مشتریان برای پرداخت هزینه محصول که در قیمت گذاری مبتنی بر ارزش مصرف کننده مشخص می شود، مهم ترین ورودی و عاملی است که مشتریان در رابطه با قیمت گذاری در نظر می گیرند.

Place (مکان توزیع)

وقتی شرکتها درباره ی آنچه باید ارائه شود (محصول و قیمت) تصمیم گرفتند، نوبت به روش ارائه (مكان و ترفیع) می رسد. شرکت ها باید مشخص کنند که محصول را در چه مکانی توزیع کنند با این هدف که امکان دسترسی راحت و آسان برای مشتریان وجود داشته باشد.

Promotion (ترفیع)

شرکتها در عین حال باید اطلاعات محصول را به اطلاع مخاطبان برسانند و این کار از طریق روشهای مختلفی از جمله تبلیغات، فعالیتهای بخش روابط عمومی و ترفيع فروش انجام می گیرد.

وقتی 4P مجموعه بازاریابی به شکلی بهینه طراحی و هماهنگ سازی شدند، فروش چالش کمتری به همراه خواهد داشت، زیرا مشتریان نسبت به ویژگیهای ارزش محصول علاقه مند خواهند شد.

آمیخته بازاریابی 4C

در دنیای متصل، مفهوم آمیخته بازاریابی توسعه یافته؛ به طوری که مشارکت بیشتر مشتریان نیز به دنبال آن تسهیل شده است. آمیخته بازاریابی چهار P باید به صورت چهار C (هم آفرینی، قیمت جاری، پویایی گروهی و گفتگو) مجددا تعریف شود.

Co-Creation (هم آفرینی)

در اقتصاد دیجیتالی، هم آفرینی، استراتژی توسعه ی محصولات جدید به حساب می آید. از طریق هم آفرینی و مشارکت مشتریان در مراحل اولیه ایده یابی، شرکت ها می توانند نرخ موفقیت توسعه محصولات جدید را بهبود دهند. هم آفرینی همچنین موجب می شود که مشتریان محصولات و خدمات را شخصی سازی کنند؛ به گونه ای که بیشترین ارزش را برای آنها داشته باشد.

Currency (قیمت جاری)

مفهوم قیمت گذاری نیز در عصر دیجیتال از روش قیمت گذاری استاندارد به روش قیمت گذاری پویا تغییر کرده است. قیمت گذاری پویا – تعیین قیمت های منعطف بر اساس تقاضای بازار و استفاده از ظرفیت ها – در بعضی از صنایع از جمله خدمات اقامتی و خطوط هوایی مسئله ای جدید تلقی نمی شود، اما پیشرفت تکنولوژی باعث شده این روش به سایر صنایع نیز تسری یابد. برای مثال، خرده فروشان آنلاین، حجم بالایی از داده ها را جمع آوری می کنند که به آنها اجازه می دهد داده های بزرگ را تحلیل نمایند و در مقابل، قیمت گذاری منحصر به فردی را برای هر مشتری ارائه دهند. شرکت ها با استفاده از روش قیمت گذاری پویا می توانند سوددهی خود را با ارائه قیمت های متفاوت به مشتریان متفاوت بر اساس الگوی خرید گذشته آنها، نزدیکی آنها تا مکان فروشگاه و پروفایل سایر مشتریان بهینه سازی کنند.

Communal Activation (پویایی گروهی)

مفهوم کانال نیز در حال تغییر است. بهترین مفهوم توزیع در اقتصاد اشتراکی توزیع همتا به همتا است. فعالانی مانند ایر بی ان بی، اوبر، زیپکار و لندینگ کلاب باعث دردسر برای صنایع هتلداری، خدمات تاکسی و اجاره خودرو و صنایع بانکداری شده اند. آنها امکان دسترسی آسان به محصولات و خدماتی را فراهم کرده اند که نه تنها متعلق به آنهاست، بلکه به سایر مشتریان نیز تعلق دارد. ظهور چاپ سه بعدی باعث گسترش توزیع همتا به همتا در آینده نزدیک می شود. یک مشتری را در نظر بگیرید که محصولی را می خواهد و در عرض چند دقیقه محصول نهایی در مقابل خانه به او تحویل داده می شود. در جهان متصل، مشتریان خواهان آن هستند که به محصولات و خدمات به صورت آنی دسترسی داشته باشند؛ امری که امکان تحقق آن تنها از طریق مشتریان دیگری است که در نزدیکی آنها باشند. این جوهره ی اصلی «پویایی گروهی» است.

Conversation (گفتگو)

مفهوم ترفیع نیز در سال های اخیر تحول یافته است. در نگاه سنتی، ترفیع صرفا همیشه یک تلاش یک سویه از سمت شرکتها به مشتریان بوده، به طوری که شرکتها پیام هایی را به مخاطبان می فرستند. اما امروزه تکثیر رسانه های اجتماعی به مشتریان اجازه می دهد که به این پیام ها پاسخ بدهند و یک رابطه ی دوسویه شکل بگیرد. همچنین مشتریان می توانند درباره پیامها با سایر مشتریان گفتگو کنند. رشد سیستم های رتبه بندی مشتریان از جمله تریپ ادوایزر و پلپ، بستری را برای مشتریان فراهم کرده که پیرامون پیشنهادهای برندهایی که با آنها تعامل دارند، صحبت کنند.

با وجود آمیخته بازاریابی متصل به هم (4C) شرکت ها احتمال زیادی برای انجام دادن بررسی ها در اقتصاد دیجیتالی دارند. با این حال، الگوی فروش باید تغییر کند. در نگاه سنتی، مشتریان اشیای منفعلی در تکنیک های فروش هستند. ایده ی اصلی در جهان متصل به هم، به دست آوردن ارزش تجاری برای هر دو طرف است. با افزایش مشارکت مشتریان، شرکت ها به شکلی شفاف با مشتریان وارد تعامل تجاری می شوند.

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.